حضرت معصومه سلام الله علیها

0 / 5
افزودن به علاقه‌مندیها
 • عنوان حضرت معصومه سلام الله علیها
 • امام جماعت و یا تولیت آیت الله سید محمد سعیدی (دامت برکاته)
 • انتصاب امامزاده فرزند امام موسی کاظم علیه السلام
 • کتابخانه دارد
 • پارکینگ دارد
 • سالن همایش دارد
 • شنبه نماز جماعت و ادعیه مستحبی
 • یکشنبه نماز جماعت و ادعیه مستحبی
 • دوشنبه نماز جماعت و ادعیه مستحبی
 • سه شنبه نماز جماعت و ادعیه مستحبی
 • چهار شنبه نماز جماعت و ادعیه مستحبی
 • پنجشنبه نماز جماعت و ادعیه مستحبی
 • جمعه نماز جماعت و ادعیه مستحبی
 • سایر برنامه و توضیحات
 • تلفن 025-37175305
 • موبایل نامشخص
 • وب سایت http://amfm.ir/
 • شبکه اجتماعی https://t.me/astanqom
 • ایمیل info@amfm.ir
 • نشانی ایران - قم - حرم حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها


تاریخ‌نگار زندگانی حضرت معصومه سلام الله علیها

اول ذی‌قعده ۱۷۳ق: نخستین دختر امام کاظم سلام الله علیه از حضرت نجمه سلام الله علیها و دومین فرزند ایشان در مدینه به دنیا آمد؛ امام کاظم سلام الله علیه نام آسمانی و مقدس «فاطمه» را بر او نهاد.

۱۸۳ ـ ۱۷۳ق: حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها دوران کودکی خود را در دامن خاندان امامت و فضیلت سپری کرد… او پس از زندانی‌شدن پدر، امام رضا سلام الله علیه، عهده‌دار تربیت ایشان گردید.

۲۵ رجب ۱۸۳ق: در این روز، امام کاظم سلام الله علیه به شهادت رسید‌و دوران پرمصیبت یتیمی حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و دیگر فرزندان ایشان، آغاز گردید.

۱۸۳-۲۰۰ق: در این مدت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها بیش‌از‌پیش از تربیت برادر خود امام رضا سلام الله علیه بهره‌مند شد تا این‌که امام هشتم سلام الله علیه در سال۲۰۰ق به دستور مأمون، مجبور به هجرت به خراسان شد.

۲۰۱ ـ ۲۰۰ ق: امام رضا سلام الله علیه با ارسال «نامه‌ی محرمانه‎ای» از خواهرش، حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و بسیاری از بستگانش خواست که به ایران هجرت کنند.

ربیع‌الاول ۲۰۱ ق: حضرت فاطمۀ معصومه سلام الله علیها و همراهانش پس از رسیدن به ساوه، با حملۀ مأموران حکومتی روبرو شدند که بر اثر آن برخی شهید و برخی دیگر مجروح شدند، عده‎ای نیز به کوه‎‎ها و مناطق دیگر پناه بردند. این حادثه‌ اثری ناخوشایند بر آن حضرت داشت، به طوری که بیمار شد، برخی نیز دلیل بیماری ایشان را مسمومیت دانسته اند. ایشان پس از اطلاع از مسافت کم ساوه تا قم، به اطرافیان خود فرمود: «مرا به شهر قم ببرید؛ چراکه آنجا سرزمین شیعیان ماست».

۲۳ ربیع‌الاول ۲۰۱ق: مردم قم پس از آگاهی از حادثه‌ی ساوه، به استقبال حضرت فاطمه‌ی معصومه سلام الله علیها رفتند. به پیشنهاد موسی‌بن‌خزرج ـ بزرگ خاندان اشعریان قم ـ آن حضرت در منزل ایشان ساکن شدند.

۱۲-۱۰ ربیع‌الثانی ۲۰۱ق: هفده یا نوزده روز از تشریف‌فرمایی آن حضرت و شادمانی مردم سپری نشده بود که سایه‌ی ماتم قم را فراگرفت و پیکر مطهر ایشان، با تشییعی باشکوه در باغ شخصی موسی‌بن‌خزرج که به «بابُلان» معروف بود، دفن گردید.

این حدیث مشهور امام صادق سلام الله علیه تفسیر شد که سال‌ها قبل از تولد حضرت فاطمه معصومهI و دفن ایشان در قم خبر داده بود تفسیر شد آن حضرت چنین فرموده بودند:«… و برای ما هم حرمی است و آن، قم است. و به زودی دختری از نسل من که «فاطمه» نامیده می‎شود، در آن سرزمین دفن خواهد شد. هر فردی [آرامگاه] ایشان را زیارت کند، بهشت بر او واجب خواهد شد».

۲۰۱-۲۰۳ق:امام رضا سلام الله علیه در دیدار گروهی از علمای قم ضمن یادآوری وجود آرامگاه خواهرش در قم و سفارش به خواندن زیارت‌نامه‌ی مخصوص آن حضرت، فرمودند: «هر فردی مزار ایشان را زیارت کند، پاداشش بهشت خواهد بود».و نیز فرمودند: «کسی که مزار آن حضرت را زیارت کند درحالی‌که حقّ ایشان را بشناسد، پاداشش بهشت خواهد بود».

۲۰۳-۲۲۲ق: امام جواد سلام الله علیه نیز به شیعیان چنین سفارش می‎کرد:

«هر فردی آرامگاه عمه‎ام را در قم زیارت کند، بهشت برایش واجب خواهد بود».

القاب

برخی روایات لقب‌های آن حضرت را چنین ذکر کرده‌اند:

اخت الرّضا، بنت باب‌الحوائج، تقیّه، حمیده، رشیده، رضیه، ستّیه (ستّی)، شفیعه، کریمه‌ی اهل‌بیت F؛ مرضیه، معصومه.

مرقد و ضریح مطهر

پس از خاکسپاری بدن مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها در «باغ بابُلان» آرامگاه مقدس(سرداب؛ مقبره) آن حضرت تغییراتی پیدا کرد؛ در آغاز، فرزندان سعد اشعری سایبان و سقفی از بوریا بر مزار آن حضرت برافراشتند و حضرت زینب دختر امام جوادH نیز بر سر مرقد مطهر، قبّه‎ای بنا کرد. مرقد شریف کریمه اهل بیتI برای نخستین بار در سال ۴۳۱ ق. با خشت‎های کاشی زیبا تزئین گردید در نیمه‌ی اول قرن هفتم هجری نیز کاشی‌کاری جدید انجام شد و کاشی‎های قبلی نیز مرمت گردید. تا این که در سال ۱۳۷۷ش. آخرین مرمت و بازسازی مقبره – که آمیخته‎ای از کاشی و سنگ است- انجام گرفت و دیواره‎های داخلی آن نیز با سنگ مرمر سبز، آراسته گردید.

مسیرهای ورود به سمت مرقد و ضریح مطهر حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام به این شرح است:

 1. خیابان اراک- صحن جوادالائمه- صحن مسجد اعظم- رواق شهید مطهری- ضریح مطهر
 2. خیابان اراک- پل آهنچی- صحن صاحب‌الزمان- شبستان امام خمینی- رواق طباطبایی- ضریح مطهر
 3. خیابان ارم- درب هشت- شبستان امام خمینی- رواق طباطبایی- ضریح مطهر
 4. خیابان ارم- میدان آستانه-درب ۱- صحن امام رضا- صحن امام هادی- ضریح مطهر
 5. خیابان ارم- درب ساعت- صحن امام رضا- صحن امام هادی- ضریح مطهر

گفتنی است که در حال حاضر مسیرهای ورودی آقایان از صحن امام هادی، مسجد اعظم و شبستان امام خمینی و ورودی بانوان از صحن امام‌رضا و شبستان امام خمینی است.

ثواب زیارت کریمه اهل‌بیت سلام الله علیها

امام صادق سلام الله علیه می‎فرماید:

« در آینده‌ای نزدیک، زنی از فرزندان من به نام “فاطمه” در قم دفن می‎شود که هر کس او را زیارت کند بهشت بر او واجب می‌شود». در جای دیگر ی نیز چنین فرمودند:« زیارت او [حضرت فاطمه معصومه‌] معادل بهشت است».

امام رضا سلام الله علیه می‎فرماید:

« هر فردی مزار خواهرم [فاطمه معصومه] را زیارت کند، بهشت برای او خواهد بود».

«هر کس آن حضرت را زیارت کند درحالی‌که حقّ او را بشناسد، بهشت برای او واجب می‎شود».

امام جوادA می‎فرماید:«هر کس مزار عمه‎ام را در قم زیارت کند بهشت سزاوار اوست».

ارسال نقد و بررسی